GÖNÜL SOKAĞI BASKINLARI

07 Mayıs 2014 Çarşamba
Aydın Aydın ilahiyatci@hotmail.com

GÖNÜL SOKAĞI BASKINLARI adı ile bir kitab yazdık ve Kitabımız okuyucularımızın ilgisine sunuldu. Kitabımızın önsözünü de şu şekilde yazdık…

“Her insanın hayatı, “hayatım roman” denilebilecek olaylarla doludur. Bu yüzden, “Dinle” denilmiştir. Çünkü,herkesin vardır bir hikayesi.

Bizim de,kendimize ait bir hikayemiz elbette vardır.Okuyacağınız kitap,işte bizim hikayemizdir. Bizim hikayemiz,Türkiye’mizin hikayesidir.

Türkiye,cihanşumul bir İslam Devleti içinden,şimdiki bilgilerimizle başka türlü bilmiş olsak da yine bir “İslam Devleti” olarak kurulmuştur. Nitekim,Ankara’da oluşan İlk Meclis, Osmanlı Devleti’nin Meclis-i Mebusan üyelerinin Ankara’ya ulaşanları ile açılmıştır.Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Mustafa Kemal Paşa’nın bu ilk Meclis’e girebilmesi de elindekiŞurayı Devlet (Anayasa Mahkemesi) kararını havi Mebus belgesi sayesinde olmuştur. Yani,”Devlet-i Ebed Müddet” anlayışı ile Ankara’da Kurulan Meclis,bir başka devlet kuruluşunu değil,Millet’in devamlılığını ve dolayısıyla da Devlet’in devamlılığını esas alıyordu.

Ancak,süreç içinde,devlete paralel güçler oluştu ve Millet ile Devlet karşı karşıya gelmiş oldu. Devlet,bir İslam Devleti olarak kuruldu ama,Devlet’in İslam’a bakışı giderek “yabancı”laştı. İslam ve Müslümanlık ve dolayısıyla da Müslümanlar,devlet tarafından sorgulanmaya ve takip edilmesi lazım gelen bir tehlike gibi görülmeye başlandı. Bu tehlike ve takibi ifade için tamamen, Türkiye’ye özgü bir kelime olarak “İrtica” kelimesi üretilmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren,bugünkü Milli Güvenlik Konseyi’ne denk gelen en üst düzey devlet organlarının ana gündem maddesi hep bu kelime ve bu kelime ile ifade edilen irtica tehlikesi olmuştur.

İrtica kelimesini,bugünlerde duymayışımızın sebebi nedir biliyor musunuz? Çünkü, irtica, iktidar olmuştur.İrtica,iktidar olunca,artık tehlike olmaktan çıkmıştır. Düşünebiliyor musunuz?

Okuyacağınız bu kitap,kendi hayatımız içinde,işte bu garabet bakışın, sorgulayışın ve takip edilmişliğin hikayesidir. Kitapta yazılanlar bir kurgu değildir. Hayali herhangi bir kahramanı yoktur. Tamamen,yaşanmış bir hayatın roman dilinde anlatımı ve hikayesidir.

Kitabın yazılış gayesi,elbette,kendi başımızdan geçenleri kendimiz için hikaye etmek değildir. Bu yaşadıklarımız,sonuçta,Türkiye’de yaşanmıştır ve Türkiye’nin de tarihine aittir. Üstelik de o günler ve o günlerde yaşananlar,gerçekten,şimdi,tarih olmuştur. Tarih olması dolayısıyla da mutlaka anlatılması gerekmiştir. Çünkü,tarih tekerrürden ibarettir ve eğer gerekli dersler alınmamışsa da tekerrür devam edecektir.

Kitapta geçen olaylar,bir bakıma bir hatıra olarak seksenli yılların sonu ile doksanlı yılların ilk yarısında geçmiştir. Olaylar, İslamın ve Müslümanların sorgulanması olsa da, kitabın yazılış amacı,bu sorgulamayı sorgulamak ve bu sorgulamanın yeni nesillere maliyetini tesbit etmektir. Çünkü,nice enerjiler heba edilmiş ve nice insanlar bu heba edilmiş enerjinin yakıtı olarak kullanılmış ve telef edilmişlerdir. Bu gün için ne o heba edilmiş enerjinin ne de o telef edilmiş insanlarımızın telafisi mümkün değildir.

Bu kitapta yazdıklarım,otuz yıllık bir susmuşluğun ve susturulmuşluğun kendini ifade denemesidir. Bu denemede eğer başarılı olmuş veya olabilmişsem, Doksanlı yıllardan,İrtica’nın iktidar olduğu Milenyumun ilk yıllarına denk gelen günlere kadar olan dönemi bir başka denemede,İrtica’nın iktidar olduğu milenyum yıllarını da daha sonraki kitapla yazmaya çalışacağım.

Bu kitapta yazılanların gerçekle ilgisi,gerçeklerin doğru ile ilgisi kadardır.”

Bu köşe yazısı 2627 kez okunmuştur.
Bu haberde sizin de yorumunuz yayınlanabilir! Lütfen üye girişi yaparak bir yorum gönderin.
Yorum gönderebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye Girişi | Üye Ol
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Suriye meselesi bir tuzak mı?

Evet bu bir tuzaktır.% 75(9)
Hayır tuzak değildir.% 16.67(2)
Bir fikrim yok.% 8.33(1)
Takımlar O G B M P
1DG Sivasspor 11003
2Yeni Malatyaspor 11003
3Yukatel Denizlispor 11003
4A. Alanyaspor 11003
5Antalyaspor 11003
6Çaykur Rizespor 11003
7Kasımpaşa 10101
8Trabzonspor 10101
9Konyaspor 10101
10MKE Ankaragücü 10101
11Fenerbahçe 00000
12Gazişehir FK 00000
13Gençlerbirliği 10010
14Göztepe 10010
15İM Kayserispor 10010
16Galatasaray 10010
17Beşiktaş 10010
18M.Başakşehir 10010
Şampiyonlar Ligi
UEFA Kupası
Küme Düşenler
İMKB 100
99.438
DOLAR
3,5303
EURO
3,9309
Cumhuriyet Altını
946,34
Copyright © 2010 Intolia Haber Yazılımı - Tüm Hakları Saklıdır | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.